RV0603FR-077M5L
DigiKey Part Number
13-RV0603FR-077M5L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV0603FR-077M5L
Description
RES 7.5 MOHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
7.5 MOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
High Voltage, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)