RV0603FR-0743KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
43 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
RV0603FR-0743KL
DigiKey Part Number
RV0603FR-0743KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV0603FR-0743KL
Description
RES SMD 43K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RV0603FR-0743KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)