RT1206BRD0749K9L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RT1206BRD0749K9L |
Description | RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 49.9 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RT1206BRD0749K9L Models |
Category | Composition |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |