RT1206BRD073K01L
DigiKey Part Number
YAG2044TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG2044CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG2044DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT1206BRD073K01L
Description
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
3.01 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT1206BRD073K01L Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)