RT0805DRD07562KL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
Susumu
Panasonic Industry
Vishay
Vishay Dale Thin Film
Susumu
TE Connectivity Passive Product
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
Stackpole Electronics Inc
Similar
Stackpole Electronics Inc
562 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
RT0805DRD07562KL
DigiKey Part Number
RT0805DRD07562KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805DRD07562KL
Description
RES SMD 562K OHM 0.5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0805DRD07562KL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)