RT0805BRD07845RL
DigiKey Part Number
YAG4950TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG4950CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG4950DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805BRD07845RL
Description
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
845 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT0805BRD07845RL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)