RT0805BRD071K27L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay
Susumu
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 964
Vishay Dale
Vishay Dale
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale Thin Film
Susumu
1.27 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
RT0805BRD071K27L
DigiKey Part Number
13-RT0805BRD071K27LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RT0805BRD071K27LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RT0805BRD071K27LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805BRD071K27L
Description
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0805BRD071K27L Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)