RT0603BRD1020KL
DigiKey Part Number
13-RT0603BRD1020KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RT0603BRD1020KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RT0603BRD1020KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0603BRD1020KL
Description
RES 20K OHM 0.1% 1/10W 0603
Detailed Description
20 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)