RT0603BRD0746K4L
DigiKey Part Number
YAG1665TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG1665CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG1665DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0603BRD0746K4L
Description
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Detailed Description
46.4 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT0603BRD0746K4L Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)