RP0603BRD07150KL
DigiKey Part Number
13-RP0603BRD07150KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RP0603BRD07150KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RP0603BRD07150KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0603BRD07150KL
Description
RES 150K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)