RL2512JK-070R02L
DigiKey Part Number
13-RL2512JK-070R02LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RL2512JK-070R02LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RL2512JK-070R02LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL2512JK-070R02L
Description
RES 0.02 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL2512JK-070R02L Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±1200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)