RL1206JR-070R051L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 6 428
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 121
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
51 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
RL1206JR-070R051L
DigiKey Part Number
RL1206JR-070R051L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1206JR-070R051L
Description
RES 0.051 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RL1206JR-070R051L Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)