RE0805FRE07147RL
DigiKey Part Number
13-RE0805FRE07147RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE0805FRE07147RL
Description
RES 147 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
147 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)