RE0603DRE0710KL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 55 617
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
10 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
RE0603DRE0710KL
DigiKey Part Number
13-RE0603DRE0710KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RE0603DRE0710KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RE0603DRE0710KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE0603DRE0710KL
Description
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RE0603DRE0710KL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)