RE0402DRE0712RL
DigiKey Part Number
13-RE0402DRE0712RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE0402DRE0712RL
Description
RES 12 OHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
12 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)