RC2512FK-075K1L
DigiKey Part Number
13-RC2512FK-075K1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC2512FK-075K1LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC2512FK-075K1LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2512FK-075K1L
Description
RES 5.1K OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
5.1 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC2512FK-075K1L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)