RC1218JK-072R7L
DigiKey Part Number
13-RC1218JK-072R7LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC1218JK-072R7LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC1218JK-072R7LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1218JK-072R7L
Description
RES 2.7 OHM 5% 1W 1812 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 Ohms ±5% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC1218JK-072R7L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)