RC1218DK-0741K2L
DigiKey Part Number
RC1218DK-0741K2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1218DK-0741K2L
Description
RES 41.2K OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41.2 kOhms ±0.5% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC1218DK-0741K2L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)