RC1210FR-0739KL
DigiKey Part Number
13-RC1210FR-0739KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC1210FR-0739KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC1210FR-0739KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1210FR-0739KL
Description
RES 39K OHM 1% 1/2W 1210
Detailed Description
39 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC1210FR-0739KL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)