RC0805FR-7W19K1L
DigiKey Part Number
13-RC0805FR-7W19K1L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805FR-7W19K1L
Description
RES 19.1K OHM 1% 1/4W 0805
Detailed Description
19.1 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)