RC0805DR-074K02L
DigiKey Part Number
13-RC0805DR-074K02LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0805DR-074K02LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0805DR-074K02LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805DR-074K02L
Description
RES 4.02K OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.02 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0805DR-074K02L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)