RC0603FR-131K37L
DigiKey Part Number
13-RC0603FR-131K37LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0603FR-131K37LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0603FR-131K37LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603FR-131K37L
Description
RES 1.37K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
1.37 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC0603FR-131K37L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)