RC0603FR-0715KP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
15 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
RC0603FR-0715KP
DigiKey Part Number
13-RC0603FR-0715KPTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0603FR-0715KPCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0603FR-0715KPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603FR-0715KP
Description
RES 15K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)