RC0402FR-072R49L
DigiKey Part Number
13-RC0402FR-072R49LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0402FR-072R49LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0402FR-072R49LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402FR-072R49L
Description
RES 2.49 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
2.49 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC0402FR-072R49L Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)