PU1216FKEP50U5L
DigiKey Part Number
13-PU1216FKEP50U5LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PU1216FKEP50U5LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PU1216FKEP50U5LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PU1216FKEP50U5L
Description
SHUNT 1216 1% 5W TC50
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 µOhms ±1% 5W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200 Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Nonstandard
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.157" L x 0.122" W (4.00mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)