PT2512FK-7W0R39L
DigiKey Part Number
13-PT2512FK-7W0R39LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PT2512FK-7W0R39LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PT2512FK-7W0R39LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT2512FK-7W0R39L
Description
RES 0.39 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT2512FK-7W0R39L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)