PT2010FK-7W0R82L
DigiKey Part Number
13-PT2010FK-7W0R82LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PT2010FK-7W0R82LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PT2010FK-7W0R82LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT2010FK-7W0R82L
Description
RES 0.82 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT2010FK-7W0R82L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)