PR2512FKG070R001L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
1 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Element
PR2512FKG070R001L
DigiKey Part Number
311-0.001AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR2512FKG070R001L
Description
RES 0.001 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PR2512FKG070R001L Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.041" (1.03mm)