PNP1WVJT-52-24R
DigiKey Part Number
PNP1WVJT-52-24R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNP1WVJT-52-24R
Description
RES 24 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.169" Dia x 0.394" L (4.30mm x 10.00mm)