PNP100JR-52-0R1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 2 074
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 7 644
Datasheet
100 mOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
PNP100JR-52-0R1
DigiKey Part Number
PNP100JR-52-0R1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNP100JR-52-0R1
Description
RES 0.1 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PNP100JR-52-0R1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.248" L (2.50mm x 6.30mm)