PF1206FKM7W0R05Z
DigiKey Part Number
311-0.05NVTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-0.05NVCT-ND - Cut Tape (CT)
311-0.05NVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF1206FKM7W0R05Z
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF1206FKM7W0R05Z Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)