PE2512JKM7W0R006L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
6 mOhms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
PE2512JKM7W0R006L
DigiKey Part Number
PE2512JKM7W0R006L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2512JKM7W0R006L
Description
RES 0.006 OHM 5% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PE2512JKM7W0R006L Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)