PE2512FKE7W0R009L
DigiKey Part Number
YAG2163TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG2163CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG2163DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2512FKE7W0R009L
Description
RES 0.009 OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
9 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
EDA/CAD Models
PE2512FKE7W0R009L Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)