PE2512FKE070R025L
DigiKey Part Number
13-PE2512FKE070R025LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE2512FKE070R025LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE2512FKE070R025LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2512FKE070R025L
Description
RES 0.025 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
25 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE2512FKE070R025L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)