PE2512FKE070R015Z
DigiKey Part Number
13-PE2512FKE070R015Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2512FKE070R015Z
Description
RES 0.015 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Foil
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)