PE2512DKM7W0R3Z
DigiKey Part Number
13-PE2512DKM7W0R3Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2512DKM7W0R3Z
Description
RES 0.3 OHM 0.5% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 mOhms ±0.5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Foil
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)