PE2010FKE7W0R08Z
DigiKey Part Number
13-PE2010FKE7W0R08Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2010FKE7W0R08Z
Description
RES 0.08 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Metal Foil
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)