PE2010FKE070R009Z
DigiKey Part Number
13-PE2010FKE070R009Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2010FKE070R009Z
Description
RES 0.009 OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Metal Foil
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)