PE1206FRF470R06L
DigiKey Part Number
13-PE1206FRF470R06LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE1206FRF470R06LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE1206FRF470R06LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE1206FRF470R06L
Description
RES 0.06 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)