PE1206DRM7W0R022L
DigiKey Part Number
13-PE1206DRM7W0R022LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE1206DRM7W0R022LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE1206DRM7W0R022LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE1206DRM7W0R022L
Description
RES 0.022 OHM 0.5% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE1206DRM7W0R022L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)