PE0815FKF7W0R005L
DigiKey Part Number
13-PE0815FKF7W0R005L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0815FKF7W0R005L
Description
RES 0.005 OHM 1% 1W 1508 WIDE
Detailed Description
5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1508 (3720 Metric), 0815 Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1508 (3720 Metric), 0815
Size / Dimension
0.079" L x 0.146" W (2.00mm x 3.70mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)