PE0805FRM070R1L
DigiKey Part Number
13-PE0805FRM070R1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE0805FRM070R1LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE0805FRM070R1LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0805FRM070R1L
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
100 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)