PE0805FRM070R05Z
DigiKey Part Number
13-PE0805FRM070R05Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0805FRM070R05Z
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Metal Foil
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)