PE0603FRF7W0R82L
DigiKey Part Number
13-PE0603FRF7W0R82L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0603FRF7W0R82L
Description
RES 0.82 OHM 1% 1/5W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 mOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)