PA2512FKM7T0R005E
DigiKey Part Number
13-PA2512FKM7T0R005ETR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PA2512FKM7T0R005ECT-ND - Cut Tape (CT)
13-PA2512FKM7T0R005EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2512FKM7T0R005E
Description
RES 0.005 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.88mm)