PA1206FRM070R009L
DigiKey Part Number
13-PA1206FRM070R009LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA1206FRM070R009L
Description
RES 0.009 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)