PA1206FRF470R015L
DigiKey Part Number
13-PA1206FRF470R015LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PA1206FRF470R015LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PA1206FRF470R015LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA1206FRF470R015L
Description
RES 0.015 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)