NPM50VJT-75R
DigiKey Part Number
13-NPM50VJT-75R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPM50VJT-75R
Description
RES PWR 50W TO-220 5% 75 OHM
Detailed Description
75 Ohms ±5% 50W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Ceramic
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Size / Dimension
0.400" L x 0.125" W (10.16mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.829" (21.06mm)