NPM35AJT-3R3
DigiKey Part Number
13-NPM35AJT-3R3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPM35AJT-3R3
Description
RES PWR 35W TO-220 5% 3.3 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 Ohms ±5% 35W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Ceramic
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.400" L x 0.181" W (10.16mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.777" (19.73mm)