NKN2WJT-73-1R3 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
1.3 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
NKN2WJT-73-1R3
DigiKey Part Number
1.3CFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN2WJT-73-1R3
Description
RES 1.3 OHM 5% 2W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NKN2WJT-73-1R3 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)